Irygator turystyczny VS. Irygator stacjonarny. Który będzie dla mnie odpowiedni?
Jak już wiecie irygator to niezastąpione urządzenie w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Zalety stosowania znamy, jesteśmy przekonani do zakupu ale.. który model, jaki rodzaj wybrać…??? Co będzie lepsze.. irygator turystyczny a może jednak stacjonarny? Jakie ciśnienie będzie dla mnie odpowiednie?
Spieszę z pomocą i przedstawie Wam kilka wskazówek na co zwrócić uwagę przy wyborze, odpowiedniego do Waszych potrzeb, irygatora dentystycznego!
Irygator turystyczny (bezprzewodowy)…
Co warto wiedzieć decydując się na irygator turystyczny?
Irygator turystyczny (bezprzewodowy) to potoczne określenie urządzenia o charakterze przenośnym, zasilanym akumulatorowo. Urządzenia te mają wbudowany akumulator, który pozawala na irygację bez konieczności podłączenia do prądu. Irygatory bezprzewodowe mają w zestawie ładowarki, które w większości w sposób indukcyjny, ładują akumulatory. Są również modele zasilane bateryjnie czy tez tradycyjnie.
Irygator turystyczny, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest do użytku okresowego, tj. w podróży, na urlopie czy też podczas weekendu spędzonego poza domem. I tak na prawdę, tylko w takim trybie użytkowania irygator bezprzewodowy będzie spełniał swoją funkcję.
Irygator turystyczny charakteryzuje się niewielkim rozmiarem, gdyż z założenia ma być urządzeniem kompaktowym, które ma się zmieścić w naszej kosmetyczce. Tym samym, należy liczyć się z tym, że zbiornik na wodę również będzie bardzo niewielki, ok. 130-200ml. Aby dokładnie przeprowadzić irygację całej jamy ustnej, konieczne będzie kilkukrotne napełnianie zbiornika. O ile w użyciu okazjonalnym ta czynność nie stanowi problemu o tyle w codziennym użytkowaniu staje się to uciążliwe.
Irygatorem czyścimy całą jamę ustną. Często czyszczenie miejsc trudnodostępnych wymaga sporego „manewrowania” urządzeniem. Irygatory bezprzewodowe, po zużyciu zawartości połowy zbiornika z wodą, w chwili lekkiego przechylenia stracą ciągłość pracy. Strumień urywa się a urządzenie delikatnie zapowietrza.
No i najważniejsza kwestia… AKUMULATOR! O ile szczoteczki elektryczne pracują kilka lat o tyle irygator turystyczny, użytkowany codziennie, straci swoją moc już po roku!!! Dlaczego? Dlatego, że pompka irygatora bezprzewodowego pobiera dużo mocy i przy częstym użyciu spowoduje znaczne osłabienie akumulatora. Będzie się to objawiało coraz krótszą pracą urządzenia, koniecznością częstego ładowania a przede wszystkim będzie się to przekładało na spadek ciśnienia.
Oczywiście, podczas użycia irygatora zgodnie z jego przeznaczeniem (okazjonalnie), akumulator nie straci szybko swojej żywotności i urządzenie posłuży nam dłuższy czas. Użytkując jednak irygator turystyczny codziennie bardzo szybko zauważymy spadek ciśnienia a czyszczenie będzie coraz mniej efektywne. Warto również mieć na uwadze, że gwarancja w większości przypadków, nie obejmuje akumulatora.
Podsumowując… Irygator turystyczny (bezprzewodowy) sprawdza się jako”doraźna pomoc” w pielęgnacji jamy ustnej, wszędzie tam gdzie nie możemy zabrać ze sobą irygatora stacjonarnego. Wówczas też sposób działania irygatora bezprzewodowego nie będzie kłopotliwy czy wręcz uciążliwy. W codziennym użyciu jego właściwości mogą być mało poręczne.
Irygator stacjonarny…
Irygator stacjonarny to urządzenie zasilane sieciowo. Aby dokonać irygacji, irygator mysi być podłączony do prądu. Wymiary urządzeń stacjonarnych są znacznie większe co bardzo często, aczkolwiek niesłusznie, zraża Klientów do zakupu.
Irygatory stacjonarne mają zbiorniki na wodę o pojemności ok. 500-600ml. Taka pojemność pozwala na spokojną, dokładną irygację całej jamy ustnej.
Irygator stacjonarny składa się z bazy oraz rękojeści, na którą mocujemy dyszę. Taka forma urządzenia pozwala na swobodne manewrowanie dyszą podczas irygacji. Ułatwia to znacznie irygację miejsc trudnodostępnych i zapewnia dokładne czyszczenie bez problemu zapowietrzania urządzenia.
Irygatory stacjonarne posiadają wyższe ciśnienie nominalme, które nie słabnie w miarę użytkowania jak ma to miejsce w przypadku urządzeń bezprzewodowych. Charakteryzują się także większą skalą ciśnienia dzięki czemu możemy ustawić najlepszą dla siebie moc pracy urządzenia. Jest to niezwykle ważne w przypadku osób mających wrażliwe dziąsła czy posiadających implanty i mosty.
Urządzenia stacjonarne są wygodniejsze w codziennym użyciu nie mniej jednak w podróż ich raczej nie zabierzemy. Dają wysoki komfort obsługi i zapewniają higienę jamy ustnej na najwyższym poziomie. Irygatory stacjonarne generują zawsze to samo ciśnienie tak więc mamy pewność, że każda kolejna irygacja jest tak samo efektywna.
Producenci i modele, które polecamy…
Biorą pod uwagę nasze ponad ośmioletnie doświadczenie i współpracę z wieloma Producentami z pewnością polecany irygatory takich marek jak WATERPIK:
http://www.happydental.pl/c/pl/136/1/1/0/short/waterpik.html, ORAL-B: http://www.happydental.pl/c/pl/113_136/1/1/0/short/irygatory_i_flossery.html, PANASONIC: http://www.happydental.pl/c/pl/154_194/1/1/0/short/irygatory_turystyczne.html czy SONICARE: http://www.happydental.pl/c/pl/141_162/1/1/0/short/irygatory_bezprzewodowe.html
Są to sprawdzone marki, które specjalizują się w produkcji urządzeń do profesjonalnej higieny jamy ustnej!
Irygator turystyczny czy stacjonarny? Sami oceńcie, który spełni Wasze oczekiwania! Różnią się znacznie ale mają taki sam zbawienny i nieoceniony wpływ na codzienną higienę jamy ustnej. Zachęcam wszystkich do wypróbowania i zakupu najlepszego dla swoich potrzeb urządzenia. Gwarantuje, że przygoda z irygatorem przerodzi się w związek długotrwały!!!
Ja używam irygatora stacjonarnego marki Oral-b, model MD20 a w podróży towarzyszy mi mały, zgrabny irygator turystyczny AirFloss marki Sonicare Philips. Oba generują delikatne strumienie czyszczące, które idealnie czyszczą i masują moje wrażliwe dziąsła. Serdecznie Polecam 🙂